6 KSIĄŻEK REWELACYJNYCH I INSPIRUJĄCYCH

Wakacje za nami. Zawsze trwają za krótko. Udało nam się trochę powędrować po Polsce. Zrobiliśmy tym razem część ściany wschodniej. W firmie też czas płynął wolniej. Był więc czas na czytanie. Udało mi się przeczytać m.in. te 6 książek rewelacyjnych i inspirujących jednocześnie.
Na to lato postanowiłam zdecydowanie zróżnicować tematykę. Ciekawa jestem Waszych opinii, jeżeli już któreś z nich przeczytaliście lub zamierzacie przeczytać wkrótce.

6 książek rewelacyjnych

6 książek rewelacyjnych

6 KSIĄŻEK REWELACYJNYCH I INSPIRUJĄCYCH

1. „Nagie ostrze” David Morrell – najnowszy thriller spiskowy tego autora

Morrell to autor kultowej powieści „Pierwsza krew”, która została przeniesiona na ekrany pod tytułem „Rambo”. Ma na swoim koncie ponad 20 książek . Wszystkie to thrillery o zacięciu spiskowym, szpiegowskim oraz o agentach służb specjalnych. Jest to książka, która doskonale przedstawia, nazwijmy to warsztat pracy, agenta do zadań specjalnych. Akcja trzymająca w napięciu, szybkie zwroty i nieoczekiwane komplikacje nie dają chwili wytchnienia przy tej lekturze. Polecam dla wszystkich fanów i fanek tego gatunku, ponieważ autor okazuje się być wielkim znawcą tematu a nie tylko „bajarzem”.

2. „Sekret Wesaliusza” Jordi Llobregat

„Pozycja obowiązkowa dla miłośników powieści Carlosa Ruiza Zafona” El Periodico
Wspaniała, intrygująca opowieść z tajemnicą. Jeżeli ktoś lubi klimaty Zafona, to z pewnością i tutaj „wsiąknie”. Miejscem akcji jest Barcelona z 19 wieku. Akcja rzeczywiście wciąga i im dalej tym mroczniej. Autor pasjonuje się rozwojem urbanistyki i stąd jego niezwykła wprost wiedza o mieście i jego realiach.

„Jest prawnukiem właściciela (…) produkcji modernistycznych latarni projektu Antoniego Gaudiego, które do dzisiaj oświetlają Paseo de Gracia i stanowią jeden z symboli Barcelony.”

(Mam nadzieję, że wkrótce będzie okazja to sprawdzić na miejscu…)
Świetnie przeprowadza nas po mrocznych zaułkach, wówczas oświetlanych lampami gazowymi. Zapoznaje z bardzo zawiłymi dziejami głównego bohatera. Znajdziemy tu niewyjaśnione seryjne morderstwa, spirytyzm, podziemne miasto owiane dość cuchnącą tajemnicą. No po prostu dreszczyk na samo wspomnienie. Gorąco polecam.

 

6 książek rewelacyjnych

6 książek rewelacyjnych

3. „Lesio” Joanna Chmielewska

To książka, którą czytam zawsze w czasie wakacji. Realia trochę straciły już na aktualności, gdyż dzieje się to wszystko jeszcze w czasach PRL-u, ale postawy ludzi są ponadczasowe. Przeczytałam już chyba wszystkie książki tej autorki i jej styl pisania jest po prostu sztuką dobrej zabawy słowem. Humor i treść powodują, że śmieję się na cały głos. Tak teraz myślę, że to najlepsza śmiechoterapia, jaka mi się przytrafiła. Polecam ją nie tylko na wakacje ale na momenty melancholii i depresji jako najlepsze lekarstwo na smutki. Szkoda, że Pani Chmielewska już nie napisze żadnej książki.

4. „Jedz, módl się, kochaj” Elizabeth Gilbert

Książka już nie taka nowa. Jej pierwsze wydanie ukazało się w 2006 roku. Najpierw jednak urzekł mnie film, który został nakręcony na jej podstawie, z Julią Roberts w roli głównej. Oglądałam go wiele razy i za każdym razem docierało do mnie inne przesłanie. Wtedy zrozumiałam, że muszę sięgnąć do źródła, czyli autentycznych przeżyć autorki tego bestsellera. Tak… nie żałuję. Książka jest jeszcze głębsza niż film.
Polecam ją wszystkim kobietom, chociaż wrażliwi mężczyźni też jej się nie mogą oprzeć. Szczególnie gdy stajesz na zakręcie życia i jesteś albo zrezygnowany, albo wypalony, albo… sami wiecie najlepiej.
Książka pokazuje nam, że nie ma sytuacji bez wyjścia, że możemy zmienić swoje życie, wtedy, kiedy jest to konieczne. Wtedy, gdy czujemy, że się dusimy. Dodaje skrzydeł i wiary w lepsze „dzisiaj”.

Jedno z ostatnich zdań:

Ja już wiedziałam, że wszystko będzie dobrze, że ostatecznie wszystko sprowadzi nas razem t u t a j. Dokładnie tutaj, dokładnie w tę chwilę, bo to jest miejsce, w którym (…) zawsze czekałam, spokojna i zadowolona.

Kocham tą książkę i jeszcze raz z całego serca polecam.

 

6 książek rewelacyjnych

6 książek rewelacyjnych

 

 

5. „Świat według psa” – opowieść jamnika Bolka Dorota Sumińska

Książkę tę dostała moja 14-letnia córka na urodziny i okazało się, że jest to raczej pozycja dla dojrzalszej osoby. Świat widziany oczami psa okazał się momentami dość trudny. Ze względu na relacje międzyludzkie, które autorka bardzo inteligentnie pokazała z innej, psiej perspektywy. Mamy tu miłość i zdradę, miłość do dzieci i relacje z osobami starszymi, a nawet rozmowy z duchem nieżyjącego męża jednej z głównych postaci. Naprawdę bardzo wzruszająca i poruszająca opowieść. Zwierzaki także grają tu główne role. Cenię bardzo autorkę za jej stosunek do zwierząt i wielkie uczucie, jakim je obdarza. Polecam także jej artykuły w miesięczniku „Wróżka”.

6. „Życie piękna katastrofa” Jon Kabat – Zinn

Obowiązkowa lektura każdego , kto chce przejść przez życie uważnie. Druga pozycja, którą czytam już kilka lat i za każdym razem dostrzegam, że jeszcze coś jest z tym życiem do zrobienia. Jest to wręcz encyklopedia – jak żyć uważniej, spokojnie i zdrowiej. Po wielu latach trenowania uważności można wreszcie zrozumieć sens życia. Chodzi o życie pełnią, bez pośpiechu, bez nadmiernych reakcji na stres, bo sam stres nikogo nie omija. Ważne jednak jest jak sobie z nim radzimy, jak na niego reagujemy, czy uczymy się z tych wszystkich sytuacji, czy niestety zostajemy powaleni.

Pasuje mi tu idealnie cytat:

„Czasem wygrywamy, a czasem się uczymy”

 

6 książek rewelacyjnych

6 książek rewelacyjnych

 

 

Tak, oto w krótkich słowach przedstawiłam Wam moje 6 książek rewelacyjnych i bardzo inspirujących.

O sposobach radzenia sobie ze stresem powstanie wkrótce projekt, ale teraz cicho, sza…

Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się w komentarzach swoimi doświadczeniami i książkami, które warto przeczytać.
Zapraszam także do wpisania się do Newslettera (prawa kolumna) a będziecie na bieżąco z wszystkimi pojawiającymi się tu spontanicznie wpisami.

Pozdrawiam słonecznie, Sylwia

Chcesz być na bieżąco – dołącz do grona naszych wspaniałych czytelników.